Here are the full specifications of the Ulefone Note 11P smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Oppo Reno 3 Full Specifications and Price
- Vivo Y20 2021 Full Specifications and Price
- Gionee F10 Plus Full Specifications and Price
Phone Details
Ulefone Note 11P Full Specifications
General
| Brand | Ulefone |
| Model | Note 11P |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 166.9 x 77.2 x 9.95 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Ion 5000mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 5V/2A |
| Uptime | Up to 40 Hours on Talk Time, 600 Hours on Stand-by and 40 Hours on Music Play |
| Colour variants | Black, Green and Red |
| Released year | 2021 |
Display
| Screen size | 6.55 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 276 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Cortex-A73 and 4×2.0 GHz Cortex-A53 CPU and Mali-G72 MP3 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 48 MP, 8 MP, 2 MP and 2 cameras with Dual-LED Dual-toned flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP camera |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C interface, 2.0 reversible connector |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Type-C Cable, Pre-applied Screen Protector, Phone Case, SIM Tray Ejector and User Manual |
Also, See:
- Alcatel 5X Full Specifications and Price
- CoolPad Cool S Full Specifications and Price
- Xiaomi Redmi Note 10 Full Specifications and Price
Ulefone Note 11P Price
| United States | $149 |
| United Kingdom | £109 |
| Europe | €123 |
| China | ¥963 |
| India | ₹10,900 |
| Nigeria | ₦56,800 |
| Ghana | Gh₵875 |
| Kenya | Ksh16,300 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
- Fixed: Walmart App Not Working - April 12, 2026
