Here are the full specifications of the Vivo Y3s 2021 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Vivo Y3s 2021 Full Specifications
General
| Brand | Vivo |
| Model | Y3s 2021 |
| Display | IPS LCD |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 164.4 x 76.3 x 8.4 mm |
| Weight | 190 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W
Reverse charging 5W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Starry Blue, Pearl White, Mint Green |
| Released year | October 2021 |
Display
| Screen size | 6.51 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) chipset
Octa-core 4×2.3 GHz Cortex-A53 and 4×1.8 GHz Cortex-A53 CPU PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Single Lens, 13 MP camera at f/2.2 aperture, 27mm (wide), AF
With LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 5 MP camera at f/1.8 aperture |
| Camera functions | No |
Software
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Skin | Funtouch 11 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | Micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 8, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Vivo Y3s 2021 Price
Vivo Y3s 2021 is priced at around $129 in the United States, €110 in Europe and ₦52,655 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $129 |
| United Kingdom | £95 |
| Europe | €110 |
| China | ¥819 |
| India | ₹9,589 |
| Nigeria | ₦52,655 |
| Ghana | Gh₵779 |
| South Africa | ZAR1,849 |
| Kenya | Ksh14,220 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Virgin Media Error Code v53 - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Filters Not Working - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026

