Here are the full specifications of the ZTE Voyage 20 Pro 5G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
ZTE Voyage 20 Pro 5G Full Specifications
General
| Brand | ZTE |
| Model | Voyage 20 Pro 5G |
| Display | AMOLED, 90Hz |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 163.9 x 76.2 x 8.3 mm |
| Weight | 190 g |
| Battery capacity | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 66W
50% in 15 min |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black, Aurora |
| Released year | November 2021 |
Display
| Screen size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6853 Dimensity 720 5G (7 nm) chipset
Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G57 MC3 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 64 MP camera at f/1.8 aperture, 8 MP at f/2.2 and 5 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | MyOS 11 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 34, 39, 40, 41 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
ZTE Voyage 20 Pro 5G Price
ZTE Voyage 20 Pro 5G is priced at around $349 in the United States, €310 in Europe and ₦143,500 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $349 |
| United Kingdom | £260 |
| Europe | €310 |
| China | ¥2,229 |
| India | ₹26,100 |
| Nigeria | ₦143,500 |
| Ghana | Gh₵2,140 |
| South Africa | ZAR5,679 |
| Kenya | Ksh39,229 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
- Fixed: Walmart App Not Working - April 12, 2026


