Here are the full specifications of the Xiaomi Mi Watch smartwatch device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.

Also, See:
- LG Q31 Full Specifications and Price
- Oppo Reno 4F Full Specifications and Price
- Infinix Zero 8 Full Specifications and Price
Xiaomi Mi Watch Full Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Watch |
| Display | AMOLED capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | N/A |
| Protection | N/A |
| Dimensions | 53.3 x 45.9 x 11.8 mm |
| Weight | 32 g |
| Battery capacity | Li-Ion 420 mAh, non-removable |
| Water Resistivity | Yes |
| Colour variants | Black, Navy Blue, Beige |
| Released year | Expected in 2020 |
Display
| Screen size | 1.39 inches |
| Resolution | 454 x 454 pixels at 462 PPI density |
Hardware
| Processor | N/A |
| RAM | N/A |
| Internal storage | N/A |
Camera
| Rear camera | No |
| Front camera | No |
Software
| OS | Proprietary wearable platform |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | N/A |
| GSM/CDMA | N/A |
| 2G | No |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity | No |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Heart rate | Yes |
| SpO2 | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Also, See:
- Tecno Spark 6 Full Specifications and Price
- Google Pixel 5 Full Specifications and Price
- Nokia 9.3 PureView Full Specifications and Price
Xiaomi Mi Watch Price
| United States | $116 |
| United Kingdom | £90 |
| Europe | €99 |
| China | ¥789 |
| India | ₹8,500 |
| Nigeria | ₦44,500 |
| Ghana | Gh₵670 |
| Kenya | Ksh12,590 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Did Jeffrey Dahmer Kill Tony? - May 14, 2026
- Jeffrey Dahmer and Deaf Tony - May 14, 2026
- Deaf Guy Jeffrey Dahmer - May 14, 2026