Here are the full specifications of the Xiaomi Poco M3 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Vivo Y70 Full Specifications and Price
- Motorola Moto E7 Full Specifications and Price
- Tecno Camon 16 Pro Full Specifications and Price
Phone Details
Xiaomi Poco M3 Full Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco M3 |
| Display | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass (Corning Gorilla Glass 3) |
| Dimensions | 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
| Weight | 162.3 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh battery, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W, 100% charge in 75 min |
| Uptime | Up to 32 Hours Talk Time, 560 Hours Stand-by and 35 Hours Music Play |
| Colour variants | Cool Blue, Poco Yellow, Power Black |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.53 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Kryo 260 Gold and 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver CPU and Qualcomm Adreno 610 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Triple, 48 MP, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP at f/2.1 |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | MIUI v12 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Case and User Manual |
Also, See:
- Vivo Y52s Full Specifications and Price
- Gionee K30 Pro Full Specifications and Price
- Lenovo K12 Pro Full Specifications and Price
Xiaomi Poco M3 Price
| United States | $150 |
| United Kingdom | £110 |
| Europe | €125 |
| China | ¥985 |
| India | ₹11,090 |
| Nigeria | ₦57,150 |
| Ghana | Gh₵880 |
| Kenya | Ksh16,770 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
