Here are the full specifications of Google Pixel 4a 5G and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
![]()
Also, See:
- Motorola Moto G9 Full Specifications and Price
- Motorola Moto G9 Play Full Specifications and Price
- Ulefone Armor 8 Full Specifications and Price
Google Pixel 4a 5G Full Specifications
General
| Brand | |
| Model | Pixel 4a 5G |
| Display | OLED capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Dimensions | 153.9 x 74 x 8.6 mm |
| Weight | |
| Battery capacity | Li-Po 3800 mAh, non-removable with fast charging proprietary |
| Colour variants | Black |
| Released year | Rumoured, expected in 2020 |
Display
| Screen size | 6.2 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels at 416 PPI density |
Hardware
| Processor | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G Octa-core 1×2.4 GHz Kryo 475 Prime, 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold and 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB non-expandable |
Camera
| Rear camera | Dual, 12.2 MP at f/1.7 and 8 MP with LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP at f/2.0 |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Nano-SIM and eSIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | Yes |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- Oppo F17 Pro Full Specifications and Price
- Gionee K3 Pro Full Specifications and Price
- LG K31 Full Specifications and Price
Google Pixel 4a 5G Price
Price in Nigeria
Google Pixel 4a 5G is yet not announced.
Latest posts by Goodness (see all)
- Jeffrey Dahmer Victims Timeline - May 12, 2026
- How to Make If I Was Trend - May 12, 2026
- Fixed: MW2 Open Beta Crashing - May 11, 2026