Here are the full specifications of the Itel S16 Pro smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Realme Q2 Pro Full Specifications and Price
- Tecno Pouvoir 4 Pro Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy M21s Full Specifications and Price
Phone Details
Itel S16 Pro Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | S16 Pro |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Ion 4000 mAh |
| Colour variants | Gradient Green, Gradient Purple |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1600 at 270 PPI density |
Hardware
| Processor | UniSoC Spreadtrum SC9863A chipset, Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 CPU and 4×1.2 GHz Cortex-A55 CPU and Mali T820 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Triple, 13 MP, 2 MP and 0.3 MP with Dual LED flash |
| Front camera | 8 MP with HDR |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 2, 4, 7, 12, 17 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Case and User Manual |
Also, See:
- Infinix Smart 5 Full Specifications and Price
- Nokia 8 V 5G UW Full Specifications and Price
- Lenovo Tab P11 Pro Full Specifications and Price
Itel S16 Pro Price
| United States | $81 |
| United Kingdom | £61 |
| Europe | €68 |
| China | ¥540 |
| India | ₹6,000 |
| Nigeria | ₦30,800 |
| Ghana | Gh₵470 |
| Kenya | Ksh8,800 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Filters Not Working - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
