Here are the full specifications of the Motorola Moto G60s smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Motorola Moto G60s Full Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G60s |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 169.7 x 75.9 x 9.6 mm |
| Weight | 212 g |
| Battery capacity | Li-Ion 4000 mAh |
| Fast charging | Yes, 50W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Green and Blue |
| Released year | August 2021 |
Display
| Screen size | 6.8 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | No |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6785 Helio G95 (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G76 MC4 GPU |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 64 MP camera at f/1.7 aperture, 8 MP at f/2.2, 5 MP, f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with Single-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.0 aperture with AI faceID |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Touch focus, Face detection, Self-timer, Scene mode and Macro mode |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Motorola Moto G60s Price
Motorola Moto G60s is priced at around $480 in the United States, €405 in Europe and ₦197,520 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $480 |
| United Kingdom | £345 |
| Europe | €405 |
| China | ¥3,109 |
| India | ₹35,625 |
| Nigeria | ₦197,520 |
| Ghana | Gh₵2,875 |
| South Africa | ZAR7,059 |
| Kenya | Ksh52,465 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Make Calls on Facebook Messenger - May 28, 2026
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026


1 thought on “Motorola Moto G60s Full Specifications and Price”