Here are the full specifications of the Nokia 110 4G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Nokia 110 4G Full Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | 110 4G |
| Display | TFT, 65K colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 121 x 50 x 14.5 mm |
| Weight | 84.5 g |
| Battery capacity | Li-Ion 1020 mAh, removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Yellow, Aqua and Black |
| Released year | Expected in July 2021 |
Display
| Screen size | 1.8 inches |
| Resolution | 120 x 160 pixels at 111 PPI density |
| Aspect ratio | 4:3 ratio |
Hardware
| Processor | N/A |
| RAM | 48MB |
| Internal storage | 128MB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Yes, not specified |
| Front camera | No |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Not Specified |
Connectivity
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| USB type | Micro USB 2.0 |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity | No |
| Barometer | No |
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter and User Manual |
Also, See:
Nokia 110 4G Price
Nokia 110 4G is priced at around $49 in the United States, €40 in Europe and ₦19,520 in Nigeria. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $49 |
| United Kingdom | £35 |
| Europe | €40 |
| China | ¥309 |
| India | ₹3,535 |
| Nigeria | ₦19,520 |
| Ghana | Gh₵280 |
| South Africa | ZAR670 |
| Kenya | Ksh5,150 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Filters Not Working - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
