Here are the full specifications of the Oppo K9s smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Oppo K9s Full Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | K9s |
| Display | IPS LCD, 120Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Body type | Glass front |
| Protection | Panda Glass |
| Dimensions | 164.4 x 75.9 x 8.5 mm |
| Weight | 199 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black, Silver, Aurora |
| Released year | October 2021 |
Display
| Screen size | 6.59 inches |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels at 401 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) chipset
Octa-core 4×2.4 GHz Kryo 670 and 4×1.9 GHz Kryo 670 CPU Adreno 642L GPU |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP camera at f/1.7 aperture, 8 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.0 aperture with Panorama |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | ColorOS 11.2 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
CDMA2000 1x |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Oppo K9s Price
Oppo K9s is priced at around $265 in the United States, €229 in Europe and ₦109,530 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $265 |
| United Kingdom | £195 |
| Europe | €229 |
| China | ¥1,700 |
| India | ₹19,990 |
| Nigeria | ₦109,530 |
| Ghana | Gh₵1,625 |
| South Africa | ZAR3,959 |
| Kenya | Ksh29,615 |
Latest posts by Goodness (see all)
- EML and DML: Laser Technologies Introduction - May 28, 2026
- How to Take a Picture on Android - May 28, 2026
- How to Make a Call on Android - May 28, 2026


