Here are the full specifications of the Oppo K9x smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Oppo K9x Full Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | K9x |
| Display | IPS LCD, 90Hz |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 159.1 x 73.4 x 7.9 mm |
| Weight | 172 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black and Blue |
| Released year | December 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 405 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek Dimensity 810 5G (6 nm) chipset
Octa-core 2×2.4 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G57 MC2 GPU |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 2GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP camera at f/1.8 aperture, 8 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.4 aperture |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | ColorOS 11.X |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | Yes |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Oppo K9x Price
Oppo K9x is priced at around $239 in the United States, €210 in Europe and ₦97,800 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $239 |
| United Kingdom | £175 |
| Europe | €210 |
| China | ¥1,515 |
| India | ₹17,815 |
| Nigeria | ₦97,800 |
| Ghana | Gh₵1,460 |
| South Africa | ZAR3,695 |
| Kenya | Ksh26,910 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Top 5 Travel Insurance Providers - May 30, 2026
- How to Make a Call on iPhone - May 30, 2026
- Six Industrial Products Powered By a Low Voltage Power Source - May 29, 2026

