Here are the full specifications of the Oppo Reno5 Pro 5G smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Lenovo K12 Full Specifications and Price
- Infinix Zero 8i Full Specifications and Price
- Itel Vision 1 Pro Full Specifications and Price
Phone Details
Oppo Reno5 Pro 5G Full Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | Reno5 Pro 5G |
| Display | OLED, 90Hz, 800 nits (typ), 1100 nits (peak) |
| Body type | Glass front, glass back, aluminium frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 159.7 x 73.2 x 7.6 mm |
| Weight | 173 g |
| Battery capacity | Li-Po 4350 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 65W |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Starry Night, Aurora Blue, Moonlight Black, Star Wish Red |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.55 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 402 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6889Z Dimensity 1000+ (7nm) chipset, Octa-core 4×2.6 GHz Cortex-A77 and 4×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G77 MC9 GPU |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 64 MP at f/1.7, 8 MP at f/2.2, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 32 MP at f/2.4 with HDR |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | ColorOS 11.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
- Itel P36 Pro Full Specifications and Price
- Tecno Camon 16 SE Full Specifications and Price
- Huawei Nova 8 SE Full Specifications and Price
Oppo Reno5 Pro 5G Price
| United States | $520 |
| United Kingdom | £390 |
| Europe | €430 |
| China | ¥3,400 |
| India | ₹38,290 |
| Nigeria | ₦197,600 |
| Ghana | Gh₵3,050 |
| Kenya | Ksh57,900 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Did Jeffrey Dahmer Kill His Grandma? - May 12, 2026
- Jeffrey Dahmer Deaf Victim - May 12, 2026
- Jeffrey Dahmer Victims Timeline - May 12, 2026
