Here are the full specifications of the Itel Vision 1 Pro smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Tecno Spark 6 Go Full Specifications and Price
- Alcatel 1SE (2020) Full Specifications and Price
- ZTE Axon 20 5G Extreme Full Specifications and Price
Phone Details
Itel Vision 1 Pro Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | Vision 1 Pro |
| Display | TFT LCD capacitive touchscreen |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Uptime | Up to 700 hours |
| Colour variants | Ice Crystal Blue, Cosmic Shine |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1520 pixels at 192 PPI density |
| Aspect ratio |
Hardware
| Processor | UniSoC Spreadtrum SC9832E chipset, Quad-core 1.4 GHz Cortex-53 (32nm) CPU and ARM Mali T820 MP2 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Triple, 8 MP, 0.3 MP and 0.3 MP with LED flash |
| Front camera | 5 MP |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB cable, Silicon Case and User Manual |
Also, See:
- Cubot J9 Full Specifications and Price
- BLU G50 Mega Full Specifications and Price
- Xiaomi Redmi Note 9 5G Full Specifications and Price
Itel Vision 1 Pro Price
| United States | $70 |
| United Kingdom | £50 |
| Europe | €55 |
| China | ¥455 |
| India | ₹5,165 |
| Nigeria | ₦26,600 |
| Ghana | Gh₵405 |
| Kenya | Ksh7,800 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
- Fixed: Walmart App Not Working - April 12, 2026

1 thought on “Itel Vision 1 Pro Full Specifications and Price”