Here are the full specifications of the Realme Narzo 30 5G smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Realme Narzo 30 5G Full Specifications
General
| Brand | Realme |
| Model | Narzo 30 5G |
| Display | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.5 mm |
| Weight | 185 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Racing Blue, Racing Silver |
| Released year | May 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 405 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) chipset, Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G57 MC2 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera at f/1.8 aperture, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.1 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | Realme UI 2.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Realme Narzo 30 5G Price
Realme Narzo 30 5G is priced around $269 in the United States, €220 in Europe and ₹19,505 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $269 |
| United Kingdom | £189 |
| Europe | €220 |
| China | ¥1,715 |
| India | ₹19,505 |
| Nigeria | ₦110,640 |
| Ghana | Gh₵1,550 |
| South Africa | ZAR3,690 |
| Kenya | Ksh28,840 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Instagram Not Working Properly - May 1, 2026
- Fixed: Instagram Keeps Crashing - May 1, 2026
- Fixed: Instagram Crashing - May 1, 2026


1 thought on “Realme Narzo 30 5G Full Specifications and Price”