Here are the full specifications of the Samsung Galaxy A12 Nacho smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Samsung Galaxy A12 Nacho Full Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A12 Nacho |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | 205 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 15W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | Up to 28 Hours on Talk Time, 480 Hours on Stand-by and 31 Hours on Music Play |
| Colour variants | Black, White, Blue, Red |
| Released year | August 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 264 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Exynos 850 (8nm) chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Cortex-A55 and 4×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G52 MP1 GPU |
| RAM | 3GB, 4GB |
| Internal storage | 32GB, 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 48 MP camera at f/2.2 aperture, 5 MP at f/2.2, 2 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with Single-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera with FaceID |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer and Scene mode |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | One UI Core 3.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
Samsung Galaxy A12 Nacho Price
Samsung Galaxy A12 Nacho is priced at around $150 in the United States, €129 in Europe and ₦61,725 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $150 |
| United Kingdom | £109 |
| Europe | €129 |
| China | ¥970 |
| India | ₹11,129 |
| Nigeria | ₦61,725 |
| Ghana | Gh₵899 |
| South Africa | ZAR2,209 |
| Kenya | Ksh16,395 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: FUT 23 Web App Not Working - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Working on Android - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Connecting - April 29, 2026

1 thought on “Samsung Galaxy A12 Nacho Full Specifications and Price”