Here are the full specifications of the Samsung Galaxy M21 2021 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Samsung Galaxy M21 2021 Full Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy M21 2021 |
| Alias | Samsung Galaxy M21 2021 Edition |
| Display | Super AMOLED, 420 nits (peak) |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 15W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Charcoal Black, Arctic Blue |
| Released year | July 2021 |
Display
| Screen size | 6.4 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels at 403 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | Exynos 9611 (10nm) chipset, Octa-core 4×2.3 GHz Cortex-A73 and 4×1.7 GHz Cortex-A53 CPU and Mali-G72 MP3 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera at f/2.0 aperture, 8 MP at f/2.2 and 5 MP at f/2.2 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 20 MP camera at f/2.2 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | One UI 3.1 Core |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Samsung Galaxy M21 2021 Price
Samsung Galaxy M21 2021 is priced at around $150 in the United States, €130 in Europe and ₦63,000 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $150 |
| United Kingdom | £110 |
| Europe | €130 |
| China | ¥990 |
| India | ₹11,385 |
| Nigeria | ₦63,000 |
| Ghana | Gh₵910 |
| South Africa | ZAR2,260 |
| Kenya | Ksh16,565 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Make a Call on iPhone - May 30, 2026
- Six Industrial Products Powered By a Low Voltage Power Source - May 29, 2026
- How to Scan a Document on Android - May 29, 2026

2 thoughts on “Samsung Galaxy M21 2021 Full Specifications and Price”