Here are the full specifications of the Oppo Reno6 Z smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Oppo Reno6 Z Full Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | Reno6 Z |
| Display | AMOLED, 430 nits (typ), 600 nits (HDM), 800 nits (peak) |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 160.2 x 73.4 x 7.9 mm |
| Weight | 173 g |
| Battery capacity | Li-Po 4310 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black, Aurora |
| Released year | July 2021 |
Display
| Screen size | 6.4 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 411 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G (7 nm) chipset, Octa-core 2×2.4 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G57 MC3 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP camera at f/1.7 aperture, 8 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 32 MP camera at f/2.4 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | ColorOS 11.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes, Market Dependent |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Oppo Reno6 Z Price
Oppo Reno6 Z is priced at around $415 in the United States, €350 in Europe and ₦170,469 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $415 |
| United Kingdom | £300 |
| Europe | €350 |
| China | ¥2,680 |
| India | ₹30,900 |
| Nigeria | ₦170,469 |
| Ghana | Gh₵2,469 |
| South Africa | ZAR6,039 |
| Kenya | Ksh44,789 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
