Here are the full specifications of the TCL 30E smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The TCL 30E model has great specifications. It comes with a 6.52-inches screen with a 720 x 1600 pixels resolution IPS display panel housing the front 5 MP selfie lens.
The processor is an Octa-core CPU, MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) chipset and PowerVR GE8320 GPU. It has 3GB RAM and 64GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. TCL 30E houses a gigantic 5000mAh battery and runs on Android 11 (Go Edition).
Also, See:
It has dual cameras on the back, a 50 MP primary lens and a secondary 2 MP lens, with LED flash and comes in different colour variants such as Space Gray and Atlantic Blue. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
TCL 30E Full Specifications
General
| Brand | TCL |
| Model | 30E |
| Display | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 165.2 x 75.5 x 8.9 mm |
| Weight | 190 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Space Gray and Atlantic Blue |
| Released year | March 2022 |
Display
| Screen size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 269 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) chipset
Octa-core 4×2.0 GHz Cortex-A53 and 4×1.5 GHz Cortex-A53 CPU PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 50 MP camera at f/1.9 aperture and 2 MP camera at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 5 MP camera at f/2.2 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 12 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – EMEA/APAC
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – LATAM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 – EMEA
2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 26, 28, 66 – LATAM |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
TCL 30E Price
TCL 30E is priced at around $145 in the United States, €129 in Europe and ₦60,500 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $145 |
| United Kingdom | £109 |
| Europe | €129 |
| China | ¥919 |
| India | ₹10,990 |
| Nigeria | ₦60,500 |
| Ghana | Gh₵985 |
| South Africa | ZAR2,249 |
| Kenya | Ksh16,575 |
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026


