Here are the full specifications of the Tecno Camon 17 smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Tecno Camon 17 Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 17 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 164.5 x 76.5 x 8.95 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Frost Silver, Deep sea, Tranquil Green |
| Released year | Expected in May 2021 |
Display
| Screen size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek Helio G85 (12nm) chipset, Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G52 MC2 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera, QVGA and AI main camera with Quad-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.0 aperture with Dual-LED flash |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | HiOS 7.6 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | Micro USB 2.0, USB OTG |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE Band 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Tecno Camon 17 Price
Tecno Camon 17 is priced around $200 in the United States, €165 in Europe and ₹14,860 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $200 |
| United Kingdom | £145 |
| Europe | €165 |
| China | ¥1,295 |
| India | ₹14,860 |
| Nigeria | ₦76,000 |
| Ghana | Gh₵1,159 |
| South Africa | ZAR2,849 |
| Kenya | Ksh21,560 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Create an Instagram Account - May 20, 2026
- How to Log Out of Twitter - May 20, 2026
- How to Edit Post on Twitter - May 20, 2026

