Here are the full specifications of the Tecno Smart HD smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- Vivo V20 2021 Full Specifications and Price
- Gionee M11 Pro Full Specifications and Price
- Infinix Smart 4C Full Specifications and Price
Phone Details
Tecno Smart HD Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Smart HD |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Uptime | Up to 39 Hours on Talk Time, 700 Hours on Stand-by and 55 Hours on Music Play |
| Colour variants | Frozen Lake Green, Dawn Blue, Cosmic Shine |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.1 inches |
| Resolution | 720 x 1560 pixels at 282 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6580 (32nm) chipset, Quad-core 4×1.3 GHz Cortex-A7 CPU and Mali-400 MP2 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 32GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 8 MP and 0.3 MP cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP with LED flash |
| Camera functions | Geo-tagging and Touch focus |
Software
| OS | Android 10 (Go) |
| Skin | HiOS |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB 2.0 |
| SIM type | Dual, Micro-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G/ LTE | No |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
- Cubot J8 Full Specifications and Price
- VSmart Joy 4 Full Specifications and Price
- Xiaomi Redmi 9AT Full Specifications and Price
Tecno Smart HD Price
| United States | $79 |
| United Kingdom | £59 |
| Europe | €64 |
| China | ¥515 |
| India | ₹5,800 |
| Nigeria | ₦30,100 |
| Ghana | Gh₵464 |
| Kenya | Ksh8,590 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Make If I Was Trend - May 12, 2026
- Fixed: MW2 Open Beta Crashing - May 11, 2026
- Andrew Tate Meme - May 11, 2026