Here are the full specifications of the Tecno Pop 5 Go smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Tecno Pop 5 Go Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Pop 5 Go |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 150 x 72.9 x 11.2 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Ion 4000mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Variety |
| Released year | September 2021 |
Display
| Screen size | 5.71 inches |
| Resolution | 480 x 960 pixels at 229 PPI density |
| Aspect ratio | 18:9 ratio |
Hardware
| Processor | Spreadtrum SC7721E chipset, Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 (32nm) CPU and Mali-400MP2 GPU |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 32GB |
Camera
| Rear camera | Single Lens, 5 MP camera with LED flash |
| Front camera | Single Lens, 5 MP camera with Face Unlock and Face Beauty |
| Camera functions | Autofocus, Geotagging, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 10 (Go Edition) |
| Skin | HiOS |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | Micro USB 2.0 |
| SIM type | Dual, Micro-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | N/A |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Tecno Pop 5 Go Price
Tecno Pop 5 Go is priced at around $70 in the United States, €59 in Europe and ₦28,800 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $70 |
| United Kingdom | £50 |
| Europe | €59 |
| China | ¥450 |
| India | ₹5,180 |
| Nigeria | ₦28,800 |
| Ghana | Gh₵420 |
| South Africa | ZAR1,045 |
| Kenya | Ksh7,729 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Start a Chat on Facebook Messenger - May 28, 2026
- How to Make Calls on Facebook Messenger - May 28, 2026
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026

