Here are the full specifications of the Ulefone Armor 12 5G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Ulefone Armor 12 5G Full Specifications
General
| Brand | Ulefone |
| Model | Armor 12 5G |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 175.9 x 82.5 x 14.25 mm |
| Weight | 296 g |
| Battery capacity | Li-Po 5150 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | Yes, 15W |
| Uptime | No |
| Colour variants | Orange and Black |
| Released year | August 2021 |
Display
| Screen size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) chipset, Octa-core 4×2.2 GHz Cortex-A76 and 4×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G57 MC2 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 512GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 48 MP camera at f/1.8 aperture, 8 MP at f/2.2, 2 MP and 2MP at f/2.4 with Single-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.0 aperture with Autofocus, Panorama and HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Touch focus, Face detection and Pro Mode |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | MyOS 11 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Ulefone Armor 12 5G Price
Ulefone Armor 12 5G is priced at around $299 in the United States, €255 in Europe and ₦123,160 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $299 |
| United Kingdom | £219 |
| Europe | €255 |
| China | ¥1,939 |
| India | ₹22,205 |
| Nigeria | ₦123,160 |
| Ghana | Gh₵1,800 |
| South Africa | ZAR4,470 |
| Kenya | Ksh32,740 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Make If I Was Trend - May 12, 2026
- Fixed: MW2 Open Beta Crashing - May 11, 2026
- Andrew Tate Meme - May 11, 2026


1 thought on “Ulefone Armor 12 5G Full Specifications and Price”