Here are the full specifications of the Vivo S7 5G smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Vivo S7 5G Full Specifications
General
| Brand | Vivo |
| Model | S7 5G |
| Display | AMOLED LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 158.8 x 74.2 x 7.4 mm |
| Weight | 170 g |
| Battery capacity | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black, White, Gradient Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.44 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 409 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G (7 nm) chipset, Octa-core 1×2.4 GHz Kryo 475 Prime, 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold and 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver CPU and Adreno 620 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP at f/1.9 aperture, 8 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 cameras with Dual-LED Dual-tone flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Dual Lens, 44 MP at f/2.0 aperture and 8 MP at f/2.3 cameras with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | Funtouch 10.5 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Vivo S7 5G Price
| United States | $409 |
| United Kingdom | £300 |
| Europe | €340 |
| China | ¥2,645 |
| India | ₹29,799 |
| Nigeria | ₦155,900 |
| Ghana | Gh₵2,385 |
| Kenya | Ksh44,950 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Amazon Proceed to Checkout Not Working - April 30, 2026
- Fixed: USPS Informed Delivery Not Working - April 30, 2026
- Fixed: Call of Duty Modern Warfare 2 Beta Not Working - April 30, 2026
