Here are the full specifications of the Xiaomi Redmi Note 11T 5G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Xiaomi Redmi Note 11T 5G Full Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 11T 5G |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass 3) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Dimensions | 163.6 x 75.8 x 8.8 mm |
| Weight | 195 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W
100% in 60 min |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Aquamarine Blue, Stardust White, Matte Black |
| Released year | December 2021 |
Display
| Screen size | 6.6 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 399 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek Dimensity 810 5G (6 nm) chipset
Octa-core 2×2.4 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G57 MC2 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 50 MP camera at f/1.8 aperture and 8 MP with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.5 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | MIUI 12.5 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | No |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Xiaomi Redmi Note 11T 5G Price
Xiaomi Redmi Note 11T 5G is priced at around $249 in the United States, €220 in Europe and ₦102,100 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $249 |
| United Kingdom | £185 |
| Europe | €220 |
| China | ¥1,585 |
| India | ₹18,695 |
| Nigeria | ₦102,100 |
| Ghana | Gh₵1,529 |
| South Africa | ZAR3,985 |
| Kenya | Ksh28,000 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
- Fixed: Walmart App Not Working - April 12, 2026


