Here are the full specifications of the ZTE Avid 589 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
ZTE Avid 589 Full Specifications
General
| Brand | ZTE |
| Model | Avid 589 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 134.62 x 70.86 x 7.8 mm |
| Weight | 166.9 g |
| Battery capacity | Li-Ion 3000mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Gray |
| Released year | November 2021 |
Display
| Screen size | 5.45 inches |
| Resolution | 720 x 1440 pixels at 297 PPI density |
| Aspect ratio | 18:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6762D Helio A25 (12 nm) chipset
Octa-core 2×1.8 GHz Cortex-A53 and 6×1.45 GHz Cortex A53 CPU PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 8 MP and 2 MP cameras with Single LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 2 MP with FaceID and AI Beauty |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings and 5-element lens |
Software
| OS | Android 11 (Go Edition) |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 2, 4, 5, 12, 66, 41, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
ZTE Avid 589 Price
ZTE Avid 589 is priced at around $59 in the United States, €50 in Europe and ₦24,200 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $59 |
| United Kingdom | £45 |
| Europe | €50 |
| China | ¥375 |
| India | ₹4,425 |
| Nigeria | ₦24,200 |
| Ghana | Gh₵360 |
| South Africa | ZAR939 |
| Kenya | Ksh6,640 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: KB5017321 Update Not Installing on Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: Google Play Store Error DF-DFERH-01 - April 28, 2026


