Here are the full specifications of the Alcatel 1B 2022 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Phone Details
The Alcatel 1B 2022 model has great specifications. It comes with a 6.52-inches screen with a 720 x 1440 pixels resolution IPS display panel housing the front 5 MP selfie lens.
The processor is a Quad-core CPU, Mediatek MT6761V Helio A22 (12 nm) chipset and PowerVR GE8320 GPU. It has 2GB RAM and 32GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. Alcatel 1B 2022 houses a 3000mAh battery and runs on Android 11 (Go Edition).
Also, See:
It has a single camera on the back, an 8 MP primary lens, with Dual LED flash and comes in different colour variants such as Gray Sand and Deep Blue Sea. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
Alcatel 1B 2022 Full Specifications
General
| Brand | Alcatel |
| Model | 1B 2022 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 146.66 x 71.9 x 9.95 mm |
| Weight | 172 g |
| Battery capacity | Li-Ion 3000mAh, non-removable |
| Fast charging | N/A |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Gray Sand and Deep Blue Sea |
| Released year | March 2022 |
Display
| Screen size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 x 1440 pixels at 287 PPI density |
| Aspect ratio | 18:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6761V Helio A22 (12 nm) chipset
Quad-core 2.0GHz Cortex-A53 CPU PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Single Lens
8 MP camera at f/2.2 aperture |
| Front camera | Single Lens
5 MP camera |
| Camera functions | Autofocus, Touch focus, LED flash and HDR |
Software
| OS | Android 11 (Go Edition) |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | Micro USB 2.0 |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 and SIM 2 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
Alcatel 1B 2022 Price
Alcatel 1B 2022 is priced at around $75 in the United States, €69 in Europe and ₦31,100 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $75 |
| United Kingdom | £55 |
| Europe | €69 |
| China | ¥475 |
| India | ₹5,685 |
| Nigeria | ₦31,100 |
| Ghana | Gh₵565 |
| South Africa | ZAR1,099 |
| Kenya | Ksh8,640 |
- Fixed: Messenger Filters Not Working - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026





2 thoughts on “Alcatel 1B 2022 Full Specifications and Price”