Here are the full specifications of the Infinix Hot 12i smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The Infinix Hot 12i model has great specifications. It comes with a 6.6-inches screen with a 720 x 1612 pixels resolution IPS display panel housing the front 8 MP selfie lens.
The processor is a Quad-core CPU, MediaTek Helio A22 (12 nm) chipset and PowerVR GE8320 GPU. It has 2GB/3GB RAM and 64GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. Infinix Hot 12i houses a gigantic 5000mAh battery and runs on Android 11 (XOS 7.6).
Also, See:
It has triple cameras on the back, a 13 MP primary lens and dual secondary 2 MP and AI lens, with LED flash and comes in different colour variants such as Turquoise Cyan, Polar Black, 7-degree Purple and Exploratory Blue colours. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
Infinix Hot 12i Full Specifications
General
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 12i |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 164.8 x 76.4 x 8.75 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Turquoise Cyan, Polar Black, 7-degree Purple and Exploratory Blue colours |
| Released year | April 2022 |
Display
| Screen size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1612 pixels at 271 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | MediaTek Helio A22 (12 nm) chipset
Quad-core 2.0GHz Cortex-A53 CPU PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 2GB, 3GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens
13 MP camera at f/1.8 aperture; PDAF 2 MP camera at; Depth AI lens; Depth |
| Front camera | Single Lens
8 MP camera at f/2.2 aperture |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom and Dual LED Flash |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | XOS 7.6 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | Micro USB 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 and SIM 2 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
Infinix Hot 12i Price
Infinix Hot 12i is priced at around $129 in the United States, €119 in Europe and ₦53,600 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $129 |
| United Kingdom | £99 |
| Europe | €119 |
| China | ¥820 |
| India | ₹9,780 |
| Nigeria | ₦53,600 |
| Ghana | Gh₵975 |
| South Africa | ZAR1,895 |
| Kenya | Ksh14,855 |
- Fixed: Messenger Filters Not Working - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026




2 thoughts on “Infinix Hot 12i Full Specifications and Price”