Here are the full specifications of the Gionee F9 Plus smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- Vivo S1 Pro Full Specifications and Price
- Itel Vision 1 Plus Full Specifications and Price
- Tecno Phantom 10 Premier Full Specifications and Price
Phone Details
Gionee F9 Plus Full Specifications
General
| Brand | Gionee |
| Model | F9 Plus |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, aluminium body |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 153.3 x 71.9 x 8.9 mm |
| Weight | 168 g |
| Battery capacity | Li-Ion 4050 mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Uptime | Up to 28 Hours on Talk Time, 480 Hours on Stand-by and 31 Hours on Music Play |
| Colour variants | Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.26 inches |
| Resolution | 720 x 1520 pixels at 294 PPI density |
| Aspect ratio | 16:9 ratio |
Hardware
| Processor | Spreadtrum UniSoC SC9863A chipset, Octa-core 4×1.65 GHz Cortex-A55 CPU and 4×1.2 GHz Cortex-A55 CPU and PowerVR GE8322 GPU |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens13 MP, 2 MP cameras with LED flash Panorama and HDR |
| Front camera | 13 MP camera |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer and Scene mode |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB 2.0, USB OTG |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Earpiece and User Manual |
Also, See:
- LG K22 Full Specifications and Price
- Vivo V20 2021 Full Specifications and Price
- Blackview A80 Plus Full Specifications and Price
Gionee F9 Plus Price
| United States | $93 |
| United Kingdom | £69 |
| Europe | €76 |
| China | ¥607 |
| India | ₹6,840 |
| Nigeria | ₦35,450 |
| Ghana | Gh₵545 |
| Kenya | Ksh10,100 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
- Top 15 Ways To Prevent Cyber Attacks - April 26, 2026
- Leadific Review – Benefits of building strong customer relationships - April 26, 2026