Here are the full specifications of the Infinix Hot 11S smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Infinix Hot 11S Full Specifications
General
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 11S |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | N/A |
| Released year | September 2021 |
Display
| Screen size | 6.82 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 386 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | Mediatek Helio G88 (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G52 2EEMC2 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera at f/1.8 aperture, 2 MP at f/2.4 and AI Portrait lens with Quad-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera with FaceID and HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer and Scene mode |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | XOS v7.6 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | Micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
Infinix Hot 11S Price
Infinix Hot 11S is priced at around $129 in the United States, €109 in Europe and ₦53,150 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $129 |
| United Kingdom | £95 |
| Europe | €109 |
| China | ¥835 |
| India | ₹9,419 |
| Nigeria | ₦53,150 |
| Ghana | Gh₵779 |
| South Africa | ZAR1,859 |
| Kenya | Ksh14,179 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Virgin Media Error Code v53 - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Filters Not Working - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026

1 thought on “Infinix Hot 11S Full Specifications and Price”