Here are the full specifications of the Lenovo K12 Pro smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- BLU G50 Full Specifications and Price
- Oppo A73 Full Specifications and Price
- Gionee K30 Pro Full Specifications and Price
Phone Details
Lenovo K12 Pro Full Specifications
General
| Brand | Lenovo |
| Model | K12 Pro |
| Display | IPS LCD |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 172.1 x 76.8 x 9.7 mm |
| Weight | 221 g |
| Battery capacity | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 20W |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Electric Violet, Metallic Sage |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.8 inches |
| Resolution | 720 x 1640 pixels at 263 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Kryo 260 Gold and 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver CPU and Adreno 610 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Triple, 64 MP at f/1.8, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP at f/2.2 with HDR |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB cable and User Manual |
Also, See:
- LG K92 5G Full Specifications and Price
- Itel A44 Pro Full Specifications and Price
- OnePlus Nord N100 Full Specifications and Price
Lenovo K12 Pro Price
| United States | $160 |
| United Kingdom | £120 |
| Europe | €130 |
| China | ¥1030 |
| India | ₹11,600 |
| Nigeria | ₦59,900 |
| Ghana | Gh₵920 |
| Kenya | Ksh17,500 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Top 15 Ways To Prevent Cyber Attacks - April 26, 2026
- Leadific Review – Benefits of building strong customer relationships - April 26, 2026
- 45+ Free Instagram Accounts with Many Followers - April 26, 2026

Nice smartphone from Lenovo with good Specs