Here are the full specifications of the VSmart Joy 4 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- Itel A48 Full Specifications and Price
- Oppo A73 Full Specifications and Price
- Gionee P12 Full Specifications and Price
Phone Details
VSmart Joy 4 Full Specifications
General
| Brand | VSmart |
| Model | Joy 4 |
| Display | TFT LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, glass back, aluminium frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass (Corning Gorilla Glass) |
| Dimensions | 163.65 x 77.65 x 9.15 mm |
| Weight | 203 grams |
| Battery capacity | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Uptime | 540 hours Stand-by, 32 hours Talk Time and 28 hours Music Play |
| Colour variants | Turquoise, Onyx Black, Pearl White |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.53 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels at 385 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Kryo 260 Gold and 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver CPU and Qualcomm Adreno 610 GPU |
| RAM | 3GB, 4GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 16 MP, 8 MP, 2 MP and 2 MP with LED Flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 13 MP at f/2.0 |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | VOS v3.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB cable and User Manual |
Also, See:
- Gionee M40 Pro Full Specifications and Price
- Wiko Sunny5 Lite Full Specifications and Price
- ZTE Blade V2021 5G Full Specifications and Price
VSmart Joy 4 Price
| United States | $140 |
| United Kingdom | £105 |
| Europe | €115 |
| China | ¥916 |
| India | ₹10,310 |
| Nigeria | ₦53,600 |
| Ghana | Gh₵824 |
| Kenya | Ksh15,600 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Did Jeffrey Dahmer Kill His Grandma? - May 12, 2026
- Jeffrey Dahmer Deaf Victim - May 12, 2026
- Jeffrey Dahmer Victims Timeline - May 12, 2026