Here are the full specifications of the Motorola Edge S 5G smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Motorola Edge S 5G Full Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | Edge S 5G |
| Display | IPS LCD, 90Hz, HDR10, 560 nits (typ) |
| Body type | Glass front, |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 168.4 x 74 x 9.7 mm |
| Weight | 215 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 20W |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Blue, Silver |
| Released year | 2021 |
Display
| Screen size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels at 409 PPI density |
| Aspect ratio | 21:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) chipset, Octa-core 1×3.2 GHz Kryo 585, 3×2.42 GHz Kryo 585 and 4×1.80 GHz Kryo 585 CPU and Adreno 650 GPU |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 512GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 13 MP, 2 MP and 0.3 MP cameras with Dual LED flash |
| Front camera | Dual Lens, 16 MP and 8 MP cameras with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Motorola Edge S Price
| United States | $305 |
| United Kingdom | £220 |
| Europe | €250 |
| China | ¥1,965 |
| India | ₹22,100 |
| Nigeria | ₦115,900 |
| Ghana | Gh₵1,770 |
| Kenya | Ksh33,480 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: FIFA 23 Web App Not Working - April 30, 2026
- Fixed: EA Web App Not Working - April 30, 2026
- Fixed: FUT 23 Web App Not Working - April 29, 2026
