Here are the full specifications of the Motorola Moto G200 5G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Motorola Moto G200 5G Full Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G200 5G |
| Display | LCD, 144Hz, HDR10 |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 168.1 x 75.5 x 8.9 mm |
| Weight | 202 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Stellar Blue, Glacier Green |
| Released year | November 2021 |
Display
| Screen size | 6.8 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) chipset
Octa-core 1×2.99 GHz Kryo 680, 3×2.42 GHz Kryo 680 and 4×1.80 GHz Kryo 680 CPU Adreno 660 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 108 MP camera at f/1.9 aperture, 8 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with Dual-LED Dual-tone flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.2 aperture |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB type | USB Type-C 3.1 |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Motorola Moto G200 5G Price
Motorola Moto G200 5G is priced at around $509 in the United States, €450 in Europe and ₦208,755 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $509 |
| United Kingdom | £379 |
| Europe | €450 |
| China | ¥3,245 |
| India | ₹37,780 |
| Nigeria | ₦208,755 |
| Ghana | Gh₵3,110 |
| South Africa | ZAR7,985 |
| Kenya | Ksh56,929 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Did Jeffrey Dahmer Kill His Brother? - May 14, 2026
- How Did Jeff Dahmer Die? - May 14, 2026
- Why Did Jeffrey Dahmer Get Kicked Out of the Army? - May 14, 2026



1 thought on “Motorola Moto G200 5G Full Specifications and Price”