Here are the full specifications of the Oppo Reno5 Z smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Oppo Reno5 Z Full Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | Reno5 Z |
| Display | Super AMOLED, 430 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 160.1 x 73.4 x 7.8 mm |
| Weight | 173 g |
| Battery capacity | Li-Po 4310 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Fluid Black, Cosmo Blue |
| Released year | April 2021 |
Display
| Screen size | 6.43 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 409 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | UniSoC Spreadtrum SC9863A chipset, Octa-core 2×2.4 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G57 MC3 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 48 MP camera at f/1.7, 8 MP at f/2.2, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.4 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | ColorOS 11.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | Yes, 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Oppo Reno5 Z Price
Oppo Reno5 Z is priced around $390 in the United States, €330 in Europe and ₹29,130 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $390 |
| United Kingdom | £285 |
| Europe | €330 |
| China | ¥2,560 |
| India | ₹29,130 |
| Nigeria | ₦149,279 |
| Ghana | Gh₵2,265 |
| South Africa | ZAR5,709 |
| Kenya | Ksh42,405 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Filter Not Working - April 28, 2026
- Fixed: Messenger Video Filters Not Working - April 28, 2026
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026

