Here are the full specifications of the Realme GT Neo smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Realme GT Neo Full Specifications
General
| Brand | Realme |
| Model | GT Neo |
| Display | Super AMOLED, 120Hz |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 158.5 x 73.3 x 8.4 mm |
| Weight | 179 g |
| Battery capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 50W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black, Silver, Aurora |
| Released year | April 2021 |
Display
| Screen size | 6.43 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 409 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) chipset, Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-A78, 3×2.6 GHz Cortex-A78 and 4×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G77 MC9 GPU |
| RAM | 6GB, 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP at f/1.8 aperture, 8 MP at f/2.3 and 2 MP at f/2.4 cameras with Dual-LED Dual-tone flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP camera at f/2.5 aperture with Panorama and HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | Realme UI 2.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| 5G bands | 1, 28, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Realme GT Neo Price
Realme GT Neo is priced around $305 in the United States, €260 in Europe and ₹22,440 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $305 |
| United Kingdom | £220 |
| Europe | €260 |
| China | ¥2,010 |
| India | ₹22,440 |
| Nigeria | ₦116,689 |
| Ghana | Gh₵1,760 |
| South Africa | ZAR4,485 |
| Kenya | Ksh33,250 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Video Filters Not Working - April 28, 2026
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: KB5017321 Update Not Installing on Windows 11 - April 28, 2026
