Here are the full specifications of the T-Mobile REVVL 4 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
T-Mobile REVVL 4 Full Specifications
General
| Brand | T-Mobile |
| Model | REVVL 4 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 159 x 76 x 8.1 mm |
| Weight | 158.5 g |
| Battery capacity | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Uptime | |
| Colour variants | Graphite |
| Released year | June 2021 |
Display
| Screen size | 6.22 inches |
| Resolution | 720 x 1520 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 19:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) chipset, Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Single Lens, 13 MP camera with LED flash and HDR |
| Front camera | Single Lens, 5 MP camera at f/2.2 aperture with FaceID |
| Camera functions | Autofocus, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Single, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 2, 4, 5, 7, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
T-Mobile REVVL 4 Price
T-Mobile REVVL 4 is priced at around $99 in the United States, €85 in Europe and ₦40,735 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $99 |
| United Kingdom | £70 |
| Europe | €85 |
| China | ¥639 |
| India | ₹7,355 |
| Nigeria | ₦40,735 |
| Ghana | Gh₵585 |
| South Africa | ZAR1,409 |
| Kenya | Ksh10,689 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Make Calls on Facebook Messenger - May 28, 2026
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026
