Here are the full specifications of the UMiDIGI Bison GT smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
UMiDIGI Bison GT Full Specifications
General
| Brand | UMiDIGI |
| Model | Bison GT |
| Display | LTPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 170.3 x 82.5 x 12.8 mm |
| Weight | 283 g |
| Battery capacity | Li-Po 5150mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Lava Orange, Cyber Yellow |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 409 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek Helio G95 (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G76 MC4 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 64 MP at f/1.79 aperture, 16 MP, 5 MP and 5 MP cameras with Dual LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 32 MP camera |
| Camera functions | Ultra wide-angle mode, Steady handheld night photography, Slow motion video, Macro mode, Portrait mode, AI Beautify, Ultra wide-angle edge distortion correction, Face recognition, Real-time filters, Dedicated under-water camera key |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB Type-C 2.0 reversible connector |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Case and User Manual |
Also, See:
UMiDIGI Bison GT Price
| United States | $289 |
| United Kingdom | £209 |
| Europe | €239 |
| China | ¥1,865 |
| India | ₹20,979 |
| Nigeria | ₦110,150 |
| Ghana | Gh₵1,680 |
| Kenya | Ksh31,620 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
