Here are the full specifications of the Xiaomi Mi 11 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Nokia 5.4 Full Specifications and Price
- Vivo S1 Pro Full Specifications and Price
- Tecno Phantom 10 Full Specifications and Price
Phone Details
Xiaomi Mi 11 Full Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 11 |
| Display | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass Victus), Glass back (Gorilla Glass Victus) or eco leather back (Purple and Brown colours only) |
| Protection | Scratch Resistant Glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
| Dimensions | 164.3 x 74.6 x 8.1 grams |
| Weight | 196 g |
| Battery capacity | Li-Po 4600 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 55W |
| Reverse charging | Yes, 10W |
| Uptime | Up to 32 Hours on Talk Time, 690 Hours on Stand-by and 31 Hours on Music Play |
| Colour variants | Black, White, Light Blue, Brown (leather), Purple (leather) |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.81 inches |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels at 515 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm) chipset, Octa-core 1×2.84 GHz Kryo 680, 3×2.XX GHz Kryo 680 and Qualcomm Adreno 660 GPU |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD non-expandable |
Camera
| Rear camera | Triple Lens,108 MP, 13 MP and 5 MP cameras with LED Flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 20 MP punch hole camera with HDR |
| Camera functions | Autofocus, Face detection and OIS |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | MIUI 12.5, Upgradable |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 1, 3, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, Type-C Cable, Screen Protector (pre-applied), SIM Tray Ejector, Quick Start Guide, Phone Case and User Manual |
Also, See:
- LG K22 Full Specifications and Price
- UMIDIGI A9 Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy F4 Full Specifications and Price
Xiaomi Mi 11 Price
| United States | $609 |
| United Kingdom | £455 |
| Europe | €500 |
| China | ¥3999 |
| India | ₹44,940 |
| Nigeria | ₦232,700 |
| Ghana | Gh₵3,590 |
| Kenya | Ksh66,630 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
