Here are the full specifications of the Benco V80 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Benco V80 Full Specifications
General
| Brand | Benco |
| Model | V80 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 165.6 x 76.7 x 9.45 mm |
| Weight | 195.7 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Cyan Blue, Greenish Silver |
| Released year | June 2021 |
Display
| Screen size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Spreadtrum UniSoC SC9863A chipset, Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 and 4×1.2 GHz Cortex-A55 CPU and PowerVR GE8322 GPU |
| RAM | 3GB, 4GB |
| Internal storage | 32GB, 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 8 MP camera and QVGA AI lens with LED Flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, Face Unlock and Face Beauty |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 900/ 1900/ 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Case and User Manual |
Also, See:
Benco V80 Price
Benco V80 is priced at around $90 in the United States, €75 in Europe and ₦37,035 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $90 |
| United Kingdom | £65 |
| Europe | €75 |
| China | ¥580 |
| India | ₹6,695 |
| Nigeria | ₦37,035 |
| Ghana | Gh₵530 |
| South Africa | ZAR1,285 |
| Kenya | Ksh9,715 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Instagram Link in Bio Not Working - April 1, 2026
- Fixed: Instagram Links Not Working - April 1, 2026
- Fixed: Twitter Not Working on Android - April 1, 2026
