Here are the full specifications of the Doogee V20 5G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Doogee V20 5G Full Specifications
General
| Brand | Doogee |
| Model | V20 5G |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Dimensions | 169.3 x 81.2 x 16.2 mm |
| Weight | 340 g |
| Battery capacity | Li-Po 8500mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless charging | Yes, 10W |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Flame Red, Gold Orange, Classic Black |
| Released year | November 2021 |
Display
| Screen size | 6.39 inches |
| Resolution | 720 x 1560 pixels at 269 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) chipset
Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G57 MC2 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48MP camera, 8MP and 2MP with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera with FaceID and HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
Doogee V20 5G Price
Doogee V20 5G is priced at around $399 in the United States, €355 in Europe and ₦163,500 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $399 |
| United Kingdom | £299 |
| Europe | €355 |
| China | ¥2,550 |
| India | ₹29,775 |
| Nigeria | ₦163,500 |
| Ghana | Gh₵2,449 |
| South Africa | ZAR6,340 |
| Kenya | Ksh44,869 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Instagram Not Working Properly - May 1, 2026
- Fixed: Instagram Keeps Crashing - May 1, 2026
- Fixed: Instagram Crashing - May 1, 2026

