Here are the full specifications of the Huawei MatePad 11 (2021) tablet device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Tab Details
Huawei MatePad 11 (2021) Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | MatePad 11 (2021) |
| Alias | Huawei MatePad 11 Wi-Fi (2021) |
| Display | IPS LCD, 120Hz |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 7250 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 22.5W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Matte Gray |
| Released year | Expected in July 2021 |
Display
| Screen size | 10.95 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels at 276 PPI density |
| Aspect ratio | 16:10 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) chipset, Octa-core 1×2.84 GHz Kryo 585, 3×2.42 GHz Kryo 585 and 4×1.8 GHz Kryo 585 CPU and Adreno 650 GPU |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Single Lens, 13 MP camera at f/1.8 aperture with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 aperture |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| SIM type | No |
| GSM/CDMA | No |
| 2G | No |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| 5G | No |
| Speed | No |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Huawei MatePad 11 (2021) Price
Huawei MatePad 11 (2021) is priced around $489 in the United States, €400 in Europe and ₹35,489 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $489 |
| United Kingdom | £345 |
| Europe | €400 |
| China | ¥3,115 |
| India | ₹35,489 |
| Nigeria | ₦200,995 |
| Ghana | Gh₵2,815 |
| South Africa | ZAR6,609 |
| Kenya | Ksh52,570 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026
