Here are the full specifications of the Lenovo Pad Pro device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Tab Details
Lenovo Pad Pro Full Specifications
General
| Brand | Lenovo |
| Model | Pad Pro |
| Display | OLED, HDR10, Dolby Vision, 90Hz, 420 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Body type | Glass front, aluminium frame, aluminium back |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 264.3 x 171.4 x 5.8 mm |
| Weight | 485 g |
| Battery capacity | Li-Po 8600 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 20W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Silver |
| Released year | May 2021 |
Display
| Screen size | 11.5inches |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels at 263 PPI density |
| Aspect ratio | 16:10 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) chipset, Octa-core 1×3.2 GHz Kryo 585, 3×2.42 GHz Kryo 585 and 4×1.80 GHz Kryo 585 CPU and Adreno 650 GPU |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 13 MP cameras with LED flash |
| Front camera | Dual Lens, 8 MP cameras |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | ZUI 12.5 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go; magnetic connector |
| SIM type | No |
| GSM/CDMA | No |
| 2G | No |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| 5G | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | No |
| Others | Infrared face recognition |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Lenovo Pad Pro Price
Lenovo Pad Pro is priced around $390 in the United States, €320 in Europe and ₹28,510 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $390 |
| United Kingdom | £275 |
| Europe | €320 |
| China | ¥2,495 |
| India | ₹28,510 |
| Nigeria | ₦161,395 |
| Ghana | Gh₵2,260 |
| South Africa | ZAR5,285 |
| Kenya | Ksh42,105 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Make Calls on Facebook Messenger - May 28, 2026
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026
