Here are the full specifications of the OPPO F19 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
OPPO F19 Full Specifications
General
| Brand | OPPO |
| Model | F19 |
| Display | Super AMOLED capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Dimensions | 159.8 x 72.8 x 7.5 mm |
| Weight | 163 g |
| Battery capacity | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | Up to 29 Hours on Talk Time, 560 Hours on Stand-by and 32 Hours on Music Play |
| Colour variants | Dynamic Orange, Navy Blue, Classic Silver |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.44 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 409 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Kryo 260 Gold and 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver CPU and Qualcomm Adreno 610 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Internal storage | 64GB, 128GBMicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 512GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 16 MP, 8 MP, 2 MP and 2 MP cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP camera at f/2.0 aperture with HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode and Macro mode |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | ColorOS 7.2 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
OPPO F19 Price
| United States | $200 |
| United Kingdom | £145 |
| Europe | €165 |
| China | ¥1,290 |
| India | ₹14,560 |
| Nigeria | ₦76,200 |
| Ghana | Gh₵1,1645 |
| Kenya | Ksh21,930 |
Latest posts by Goodness (see all)
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log in to Facebook Messenger - May 27, 2026
