Here are the full specifications of the TCL 20L smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
TCL 20L Full Specifications
General
| Brand | TCL |
| Model | 20L |
| Alias | TCL 20 Lite |
| Display | IPS LCD, 500 nits (peak) |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 166.2 x 76.9 x 9.1 mm |
| Weight | 199 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Eclipse Black, Luna Blue |
| Released year | April 2021 |
Display
| Screen size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Kryo 260 Gold and 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver CPU and Adreno 610 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 48 MP camera at f/2.0 aperture, 8 MP at f/2.2, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 and LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.2 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | TCL UI |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 38, 40, 41, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
TCL 20L Price
TCL 20L is priced around $275 in the United States, €230 in Europe and ₹20,475 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $275 |
| United Kingdom | £199 |
| Europe | €230 |
| China | ¥1,799 |
| India | ₹20,475 |
| Nigeria | ₦113,225 |
| Ghana | Gh₵1,590 |
| South Africa | ZAR3,945 |
| Kenya | Ksh29,640 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Top 5 Travel Insurance Providers - May 30, 2026
- How to Make a Call on iPhone - May 30, 2026
- Six Industrial Products Powered By a Low Voltage Power Source - May 29, 2026

