Here are the full specifications of the UMIDIGI A11 Pro Max smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
UMIDIGI A11 Pro Max Full Specifications
General
| Brand | UMIDIGI |
| Model | A11 Pro Max |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 167.8 x 75.6 x 8.58 mm |
| Weight | 225 g |
| Battery capacity | Li-Po 5150 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Mist Blue, Frosty Grey |
| Released year | August 2021 |
Display
| Screen size | 6.8 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 385 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | Mediatek Helio G80 (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.7 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G52 2EEMC2 GPU |
| RAM | 4GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera at f/1.8 aperture, 16 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with Single-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 24 MP camera with FaceID and HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection and White balance settings |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | Micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
UMIDIGI A11 Pro Max Price
UMIDIGI A11 Pro Max is priced at around $199 in the United States, €169 in Europe and ₦81,885 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $199 |
| United Kingdom | £145 |
| Europe | €169 |
| China | ¥1,290 |
| India | ₹14,825 |
| Nigeria | ₦81,885 |
| Ghana | Gh₵1,195 |
| South Africa | ZAR2,910 |
| Kenya | Ksh21,650 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: WhatsApp Calls Not Working - April 29, 2026
- Fixed: Messenger Video Call Effects Not Working - April 29, 2026
- Fixed: Messenger Filter Not Working - April 28, 2026

Am interested with Umidigi a11pro max in Nairobi Kenya.