Here are the full specifications of the Blackview BV6600 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Blackview BV6600 Full Specifications
General
| Brand | Blackview |
| Model | BV6600 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, premium rubber back |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 8580mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | Up to 50 Hours on Talk Time, 13 Days on Stand-by and 36 Hours on Music Play |
| Colour variants | Green, Yellow, Orange |
| Released year | 2021 |
Display
| Screen size | 5.7 inches |
| Resolution | 720 x 1440 pixels at 294 PPI density |
| Aspect ratio | 18:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6762D Helio A25 (12nm) chipset, Octa-core 4×1.8 GHz Cortex-A53 and 4×1.4 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 16 MP, 5 MP and 2 MP cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP camera at f/2.2 aperture |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer and Scene mode |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C interface, 1.0 reversible connector |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 40, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
- Dangers of Charging your Phone Overnight
- How to Add Additional RAM to an Android Device
- 7 Unpopular YouTube URL Hacks Everyone Should Try
- How to Disable Data for Specific Apps on Windows and Mac PC
- MultiChoice Considers a Price Slash on DStv and GOtv Decoders
Blackview BV6600 Price
| United States | $199 |
| United Kingdom | £145 |
| Europe | €165 |
| China | ¥1,289 |
| India | ₹14,490 |
| Nigeria | ₦75,800 |
| Ghana | Gh₵1,159 |
| Kenya | Ksh21,820 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: MW2 Open Beta Crashing - May 11, 2026
- Andrew Tate Meme - May 11, 2026
- Fixed: Google Wallet Not Working - May 11, 2026
Nice device.