Here are the full specifications of the Vivo Y3s smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Gionee Max Full Specifications and Price
- OnePlus 8T Full Specifications and Price
- Infinix Zero 8 Full Specifications and Price
Phone Details
Vivo Y3s Full Specifications
General
| Brand | Vivo |
| Model | Y3s |
| Display type | IPS LCD |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Glass |
| Dimensions | 159.4 x 76.8 x 8.9 mm |
| Weight | 190.5 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colour variants | Dark Blue, Light Blue, Red |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.35 inches |
| Resolution | 720 x 1544 pixels at 268 PPI density |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) chipset, Octa-core 4×2.3 GHz Cortex-A53 and 4×1.8 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Dual, 13 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP at f/1.8 |
Software
| OS | Android 9 |
| Skin | Funtouch 9 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- Oppo A93 Full Specifications and Price
- Honor 30i Full Specifications and Price
- Realme Q2 Full Specifications and Price
Vivo Y3s Price
| United States | $177 |
| United Kingdom | £136 |
| Europe | €150 |
| China | ¥1,198 |
| India | ₹13,249 |
| Nigeria | ₦67,500 |
| Ghana | Gh₵1,030 |
| Kenya | Ksh19,289 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Filters Not Working - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
