Here are the full specifications of the Xiaomi Mi 10S smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Xiaomi Mi 10S Full Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 10S |
| Display | AMOLED |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | White and other colours |
| Released year | Expected in March 2021 |
Display
| Screen size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) chipset, Octa-core 1×3.2 GHz Kryo 585, 3×2.42 GHz Kryo 585 and 4×1.80 GHz Kryo 585 CPU and Adreno 650 GPU |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 108 MP at f/1.9 aperture, 8 MP at f/2.2, 5 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 cameras with Dual-LED Dual-Tone Flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP camera at f/2.5 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | MIUI 12 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | Yes |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Xiaomi Mi 10S Price
| United States | N/A |
| United Kingdom | N/A |
| Europe | N/A |
| China | N/A |
| India | N/A |
| Nigeria | N/A |
| Ghana | N/A |
| South Africa | N/A |
| Kenya | N/A |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026