Here are the full specifications of the Xiaomi Redmi Note 10 Pro India smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Infinix Note 10 Pro
- Tecno Camon 16 SE
- Xiaomi Poco F3
- Xiaomi Redmi Note 9T 5G
- Samsung Galaxy Xcover 5
Phone Details
Xiaomi Redmi Note 10 Pro India Full Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 10 Pro India |
| Display | Super AMOLED, 120Hz, HDR10, 450 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Body type | Glass front |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Dimensions | 164.5 x 76.2 x 8.1 mm |
| Weight | 192 g |
| Battery capacity | Li-Po 5020 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Vintage Bronze, Glacial Blue, Dark Night |
| Released year | March 2021 |
Display
| Screen size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm) chipset, Octa-core 2×2.3 GHz Kryo 470 Gold and 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver CPU and Adreno 618 GPU |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 64 MP at f/1.9 aperture, 8 MP at f/2.2, 5 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP camera at f/2.5 aperture with Panorama |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | MIUI 12 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Xiaomi Redmi Note 10 Pro India Price
| United States | $215 |
| United Kingdom | £155 |
| Europe | €180 |
| China | ¥1,395 |
| India | ₹15,710 |
| Nigeria | ₦81,790 |
| Ghana | Gh₵1,230 |
| South Africa | ZAR3,290 |
| Kenya | Ksh23,529 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Use Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log out on Pinterest - May 27, 2026
- How to Edit Post on Pinterest - May 27, 2026
