Here are the full specifications of the Carbon 1 MK II smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.
It is the first phone ever with a carbon fibre monocoque design and is proudly made in Germany.
Also, See:
Phone Details
Carbon 1 MK II Full Specifications
General
| Brand | Carbon |
| Model | 1 MK II |
| Display | AMOLED |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass Victus), hybrid carbon fibre composites back and frame, monocoque design |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Dimensions | 153.5 x 74 x 6.3 mm |
| Weight | 125 g |
| Battery capacity | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Carbon Fiber Matte Black |
| Released year | Expected in March 2021 |
Display
| Screen size | 6.01 inches |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels at 402 PPI density |
| Aspect ratio | 18:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6779V Helio P95 (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A75 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and PowerVR GM9446 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 512GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 16 MP at f/2.0 aperture and 16 MP at f/2.0 cameras with Dual-LED Dual-Tone Flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 20 MP camera at f/2.2 aperture |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Type-C 3.1 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | Yes |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Carbon 1 MK II Price
| United States | $965 |
| United Kingdom | £690 |
| Europe | €800 |
| China | ¥6,230 |
| India | ₹70,650 |
| Nigeria | ₦367,200 |
| Ghana | Gh₵5,525 |
| South Africa | ZAR14,449 |
| Kenya | Ksh105,800 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Video Filters Not Working - April 28, 2026
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: KB5017321 Update Not Installing on Windows 11 - April 28, 2026
